A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Slovensko - Trenčín - Průvodce

Město Trenčín, které je prvním větším městem za česko-slovenskou hranicí, patří k nejkrásnějším městům na Slovensku. Někdy se mu proto také říká „Perla Pováží“, neboť leží na řece Váhu. Historie, Památky, Město módy, Kultura, Aktivity, Okolní pamětihodnosti

Historie

Dnes čítá kolem 60 000 obyvatel a jeho historie sahá do velmi dávné minulosti. Městem byl už v v dobách rozkvětu Římské říše a Římané jej nazývali Laugaricio. V roce 179 zde římské legie svedly vítěznou bitvu s germánským kmenem Kvádů, o čemž se dochoval známý nápis na skále pod trenčínským hradem. Hrad je dominantou města. Ve 14. století na něm sídlil nejslavnější a nejmocnější středověký slovenský feudál *Matúš Čák*, který podle toho dostal přídomek *Trenčanský* a který byl v té domě pánem velké části Slovenska. Hrad vyrůstal na skále nad městem postupně a jeho nejstarší část - rotunda - pochází pravděpodobně ještě z doby Velkomoravské říše. Největší stavbou je obranná věž, která pochází ze 13. století. Další části opevnění byly postaveny zejména v době, kdy byl majitelem hradu Štefan Zápolský. Ještě předtím však hrad na několik let obsadilo vojsko husitského hejtmana Jana Jiskry z Brandýsa. Od 16. století hrad vystřídal několik šlechtických majitelů a postupně ztrácel na významu. Nakonec v roce 1790 vyhořel a stala se z něj zřícenina, kterou posléze poslední majitelka darovala v roce 1905 městu. Od té doby prakticky až dodnes probíhají jeho rekonstrukce a opravy.

První hradní palác nechal postavit Matúš Čák, ten se však nedochoval. Dnes můžete na hradě zhlédnout tři paláce - Ludvíkův (nechal jej postavit uherský král Ludvík ve 14. století), Barbořin (ten byl postaven králem Zikmundem pro jeho manželku Barboru, které v té době Trenčín patřil jako věnné město) a Zápolských (ten vznikl koncem 15. století, kdy hrad byl v majetku mocného rodu Zápolských). V Ludvíkově paláci je dnes umístěna expozice zbraní, v paláci Zápolských můžete vidět výstavu obrazů ze sbírky rodu Illesházy.

Památky

Největší zajímavostí hradu je 80 metrů hluboká studna, která se říká Studna lásky a o jejím vzniku se vypráví pověst, že ji nechal vyhloubit do skály turecký paša Omar. Štefan Zápolský totiž držel v zajetí krásnou dívku Fatimu, kterou Omar miloval, a Zápolský mu slíbil, že pokud na hradě vykopají studnu, propustí ji. Práce trvala Turkům tři roky a poté si mohl Omar svou Fatimu skutečně z hradu odvést.

V Trenčíně naleznete i mnoho dalších historických památek. Připomenu zde alespoň ty nejvýznamnější. Pod hradem se nachází farský kostel Narození Panny Marie. V něm můžete vidět pohřební kapli rodu Illesházy. Kostel postihlo několik požárů a svou dnešní podobu získal až ve 20. století.

Nedaleko od kostela je karner svatého Michala. Je to vlastně hrobka nahoře s kaplí, ale tato památka není veřejnosti přístupná.

V 16. století byly postaveny jako součást obrany města Farské schody, po nichž se chodilo do městské zbrojnice, která kdysi stála vedle karneru svatého Michala, a na městské hradby.

Uprostřed trenčínského hlavního náměstí se tyčí barokní morový sloup postavený na památku obrovské morové epidemie, která Trenčín postihla roku 1710. V rohu náměstí je kostel svatého *Františka Xaverského*, založený jezuity, ale později piaristický. Je vyzdoben nádhernými barokními malbami od *Krystofa Tausche*. Dolní brána s městskou věží byla postavena původně v gotickém stylu, ale po poškození byla v 16. století přestavěna. Na věži jsou umístěny hodiny, které hrají různé melodie a také jsou uvnitř různé příležitostné výstavy. Nahoru můžete pohodlně vyjet výtahem a z ochozu věže máte jako na dlani celý historický střed Trenčína. Naskýtá se odsud i nádherný výhled na Trenčanský hrad.

Velmi výraznou stavbou ve městě je ještě židovská synagoga, která stojí na náměstí Ľudovíta Štúra. Byla postavena roku 1913 a svému účelu sloužila až do druhé světové války. Během existence Slovenského štátu byl celý inventář synagogy rozkraden. V osmdesátých letech minulého století byla sice opravena, ale vzhledem k naprostému vymizení židovského obyvatelstva Trenčína je dnes uzavřená, jen občas se uvnitř pořádají příležitostné výstavy. Jinak si ji můžete prohlédnout pouze zvenku. Na tomto náměstí najdete i neobvyklou a velmi zajímavou fontánu vodníka Valentýna. Odtud rovněž začínají bezplatné prohlídky města pořádané městským informačním centrem, jimiž vás provází fešná vodnice (foto)

====Město módy

Trenčín je samozřejmě i významným průmyslovým a kulturním centrem oblasti. Asi nejznámějšími trenčínskými podniky jsou textilní závod Merina a společnost Old herold, která se zabývá výrobou značkových destilátů. V Trenčíně se také už více než čtyřicet let každý rok na výstavišti TMM pořádá veletrh módy a odívání, odkud získalo město svůj další přídomek Trenčín, město módy.

Kultura

Každoročně se v Trenčíně pořádají hudební festivaly vážné hudby Trenčínské jaro a Trenčínský podzim, v červnu probíhá mezinárodní filmový festival Artfilm a v srpnu se konají na trenčínském hradě i v centru města týdenní Trenčínské historické slavnosti. Trenčín nemá vlastní divadlo, ale často sem zajíždějí známí umělci i soubory a jejich vystoupení se konají buď v kině Jiskra nebo v Domě armády.

Aktivity

Příznivci aktivního odpočinku mohou využít k procházkám či běhání lesopark Brezina a mají k dispozici asi 60 km cyklotras v okolí Trenčína. Movitější si mohou dopřát výlet balónem nebo vyhlídkový let nad Trenčínem, případně se přihlásit do horolezecké školy.

Okolní pamětihodnosti

Poutní místo Skalka

Jenom necelých 5 km od Trenčína se nachází nejstarší poutní místo na Slovensku, Skalka, v současné době pečlivě obnovované a opravované. Můžete tu vstoupit do (zatím) úplně neosvětlené jeskyně mnichů, prohlédnout si kapli a romantické pozůstatky starého kláštera. Místo skýtá také nádherný výhled.

Trenčianské Teplice

(samostatná kapitola o těchto lázních je v průvodci po termálních lázních )

Dalším tipem na místo, které byste si neměli nechat ujít, když už budete v Trenčíně, je známé lázeňské městečko Trenčianske Teplice ležící v nádherné přírodě asi 15 km od Trenčína. V lázních se léčí především nemoci nervů a pohybové soustavy, a to především koupelemi v termální vodě o příjemné teplotě kolem 40 stupňů. Dnes už není tak známé a populární jako dřív a trošku chátrá, rozhodně však stojí za vidění.

Trenčínská synagoga (nahrál: admin)
Trenčínská synagoga
Trenčianský hrad (nahrál: admin)
Trenčianský hrad
Trenčianská vodnice (nahrál: admin)
Trenčianská vodnice

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11

Oblíbené hotely

další hotely