Ružomberok, třicetitisícové město na řece Váhu, leží na severním Slovensku v Žilinském kraji. Turistům má rozhodně co nabídnout nejen svou historií a památkami, ale i jako výchozí bod pro poznávání tří různých pohoří – Velké Fatry, Chočských vrchů a Nízkých Tater.
Historie
První zmínka o osídlení území dnešního Ružomberoku pochází už z roku 1233. Výsady města získal díky ostřihomskému biskupovi Tomášovi v roce 1318, král Karol Róbert je roku 1340 ještě rozšířil. Slibný rozvoj města zbrzdil o padesát let později král Žigmund, který dal Ružomberok do majetku hradnímu panství Likava.
V devatenáctém století se Ružomberok stal dějištěm mnoha politických a podnikatelských snah. Vznikla zde například Slovenská banka, vycházel tu časopis Hlas. Ružomberok se může rovněž pochlubit slavným rodákem - slovenským politikem a katolickým knězem Andrejem Hlinkou.
Připomínkou minulých dob jsou cenné historické památky ve městě i v jeho okolí. Mezi ty nejvýznamnější patří Likavský hrad, Liptovský hrad, renesančně-barokní kostel Mitošiny v Bešeňové, kostel v Liptovské Štiavnici, archeologická lokalita Lúčky či historická zástavba s mnoha folklorními prvky v obci Liptovská Lúžna.
Co vidět a navštívit
Likavský hrad
Hrad leží v obci Likavka asi tři kilometry severně od Ružomberoku. Vznikl v první polovině 14. století a řadí se k nejrozsáhlejším hradním stavbám na Slovensku. Ve své době byl navíc i velmi luxusním obydlím – měl například skleněná okna, což bylo v hradech nevídané.
Liptovský hrad
Zřícenina hradu, jehož původní jméno znělo L´ubtov, se tyčí na vrchu zvaném Hrad v Chočských vrších v úctyhodné výšce 1000 metrů nad mořem. Hrad vznikl v první polovině 13. století. Majitelé hradu se v rychlém sledu střídali, jeho osud zpečetil roku 1474 Matěj Korvín, který dal sídlo zdemolovat až po základy. Ruiny potom pět století zarůstaly. V letech 1975 až 1987 proběhl rozsáhlý archeologický výzkum, během něhož byly odkryté základy budov zakonzervovány a dnes jsou přístupné veřejnosti.
Liptovská Lúžna
Obec je proslulá historickou kolonizační zástavbou srubových domů, mnohé z nich byly vyhlášeny kulturní památkou. Zachovaly se zde rovněž zcela původní mlýny. Ve vsi se dodnes udržují bohaté lidové tradice včetně nošení krojů.
Lesní železnice v Lubochni
Problém s dopravou vytěženého dřeva z Lubochnianské doliny na pily vyřešila stavba úzkokolejné lesní železnice, která vznikla v letech 1903 – 1904. Byla to nejen první lesní železnice na Slovensku, ale také první elektrická úzkokolejná lesní železnice ve střední Evropě, s vodní elektrárnou na říčce Lubochniance. Až do svého zrušení v roce 1966 přepravovala železnice nejen dřevo, ale i těžaře a turisty.
Dále doporučujeme: Demänovské jeskyně, památku UNESCO Vlkolínec, vyhlídkový bod Velký Choč, či přírodní amfiteátr v Hubové.
========Sport a relaxace===
Blízkost tří různých pohoří přímo vybízí k horským túrám, kde si každý návštěvník vybere délku a náročnost trasy podle svého gusta. Ružomberok a jeho okolí však skýtají i další bohaté možností sportovního vyžití, namátkou například rafting, jízdu na koni, paragliding či paintball. Přímo v Ružomberoku najdete krytý plavecký bazén, milovníci přírodního koupání mohou zkusit například vodní nádrž Liptovská Mara. Chcete-li si nejen zaplavat, ale i relaxovat v termální koupeli či sauně, navštivte termální koupaliště Bešeňová
, nebo Aquapark Tatralandia
. V zimě čeká na všechny lyžaře moderní středisko Ski Park Ružomberok**, který disponuje kabinkovou i sedačkovou lanovkou stejně jako dětskými vleky.
Ubytování a doprava
Z Prahy do Ružomberoku se autem dostanete za necelých šest hodin. Nejsnazší trasa vede přes Považskú Bystricu, Žilinu a Martin. Nejlepší vlakový spoj je s přestupem v Žilině, jízda z Prahy trvá asi šest a půl hodiny. V Ružomberoku jezdí městská hromadná doprava.
Při hledání ubytování máte široké možnosti. V Ružomberoku na své hosty čekají velké hotely, rodinné penziony, útulné priváty i jednoduše zařízené ubytovny. Doporučujeme například Kolibu u dobrého pastiera, penzion PaRk, Villu U Medveda, nebo originální Western Penzion.
Poslední editace textu: 9.6.2011 12:12