A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Slovensko - Poprad - Průvodce

Město Poprad nalezneme v Prešovském kraji, pod pohořím Vysokých Tater . Památky a zajímavosti, Ubytování, Volný čas, Stravování, Aquacity Poprad, Zábava v okolí

Ve 13. století tvořilo většinu populace německé obyvatelstvo. Po ukončení druhé světové války se město začalo přestavovat na centrum zimních sportů a dnes je jednou z nejnavštěvovanějších destinací západního Slovenska.

Do města vede trať Tatranských elektrických železnic, která zde zároveň i končí. Do města vede i normální železnice s trasou Žilina – Poprad a přiléhá k němu letiště Poprad – Tatry.

Památky a zajímavosti

Město je rozděleno do obvodů Poprad, Spišská Sobota, která je od roku 1950 městskou památkovou rezervací. Nalezneme zde jak gotické, tak i zachovalé renesanční a barokní domy. Dále je tu nejmladší městská část Stráže, jejíž dominantou je jak budova radnice tak i kostel sv. Jana Křtitele. A v neposlední řadě Veľká, Matejovce a Kvetnica, která nejen obyvatelům Popradu slouží jako relaxační a rekreační centrum.

V městské části Matejovce naleznete renesanční zvonici kostel sv. Štěpána, proslula ale také díky výrobě smaltových výrobků. Ve Veľké zase můžete navštívit Podtatranské muzeum anebo si prohlédnout kostel sv. Jana Evangelisty. Do historie se zapsala jednak svou obchodní činností, ale také řemeslnou výrobou.

Dnes je Popdrad výchozím turistickým bodem. V jeho blízkosti se nalézají čtyři jeskyně, čtyři národní parky i čtyři termální prameny. To nabízí návštěvníkům nespočet možností, jak strávit volný čas.

Ubytování

V Popradu se nachází mnoho hotelů i penzionů či privátů, takže nebudete mít problém sehnat ubytování. To je dostupné i pro studenty, a to především v podobě mnoha ubytoven, které se ve městě nacházejí.

Volný čas

Ve městě se nachází také Městská galerie a Podtatranské muzeum. V obou objektech se konají během celého roku výstavy, které připomínají jak dávnou historii, tak i současnost obce. Zaobírá se ale také výtvarným uměním, které poukazuje na tvorbu současných umělců, stejně tak se tu konají i výstavy, které jsou zaměřeny na techniku a technologie.

Ve městě také naleznete kino Tatrana divadlo Commedia Poprad.

Stravování

Poprad představuje, co se stravování týče, ukázkové slovenské město. Nejvíce tu letí pizza a slovenská tradiční kuchyně v kolibách a salaších, které zde mají opravdu tradiční a rustikální nádech. Z těchto dvou možností já se hlásím spíše k té tradici, protože zahrnuje spoustu jídel z ovčího sýra, mé oblíbené brynzy, a také proto, že zdejší pizza za moc nestojí (tedy jíst se dá, ovšem není radno jí porovnávat s pravou italskou kuchyní).

Poznámka: Placení jídla a pití v gastrocentrech v rámci Aquacity je možné provádět pomocí náramkového čipu s kreditem, který si uložíte při vstupu na pokladnu, nespotřebovaná část vám bude při výstupu vrácena.

Aquacity Poprad

Pramen a léčivé účinky Proč volit Aquacity?

Pramen a léčivé účinky

Voda je čerpána z vrtu z hloubky 1400 metrů, kde se nachází její asi 15 000 let uložené zásoby. Přírodní filtr přes tatranské skály zajistí její jedinečnou čistotu. Složení vody: hořčík, sodík, vápník, oxid uhličitý a množství uhlovodíků. To má velice pozitivní účinky na pohybové ústrojí, ulevuje při artróze, respiračních onemocněních a příznivě ovlivňuje pleť.

Proč volit Aquacity?

Je pro to více důvodů, proč navštívit ze všech termališť právě Poprad, jedním z nich může být například i ten, že nikde jinde něco takového nenajdete. Mám na mysli takovou kopu možností v tak úžasném prostředí. Už jen přítomnost Vysokých Tater , kultury v Popradu a možnosti zimního lyžování v Štrbském Plesu je luxus.

Dalším důvodem je, že v široké nabídce si můžete vybrat z několika vstupů, tzv. balíčků. Thermal packet je vstupem do základního krytého a venkovních bazénů, ty jsou napěchované atrakcemi, jako je vodní hřib, masážní perličky a houpací zvon. Až si budete hovět v koupeli, tak děti pošlete na rychlé tobogány (vy si je samozřejmě můžete také vyzkoušet). Pro letní návštěvníky zahrnuje balíček ještě Mayskou pyramidu s *divokou řekou*, hromadou dalších tobogánu atd.

V rámci Blue Diamond packet se dostanete do luxusního krytého bazénu s nápojovým barem a masážními tryskami, což je oproti předchozímu Thermal packet doslova skok do jiné dimenze.

Dalším skokem se s Vital packet dostanete do saunového světa s výběrem květinové, bylinkové, mentolové, tradiční finské nebo solné sauny, navíc jedna ze saun je řešena originálně jako pekelná pára s noční oblohou. Dále je k dispozici v rámci této části inhalační místnost, vyhřívaná lehátka a lavice, a dokonce sněhová jeskyně po celý rok, což je naprosto ojedinělá atrakce, protože tu pořád opravdu sněží! Člověk, který miluje saunování a otužování tak jako já, bude z Vital packet u vytržení.

Úplně nově zde stojí i komplex Kryocentra, takže v termálních lázních probíhá také kryoterapie, tedy léčba mrazem.

Úžasné možnosti využití vám také poskytuje zdejší Kongresové středisko. Je to skvělé místo pro pořádání firemních akcí. Moderně technicky vybavené sály i množství menších prostor s kapacitou pro 120 lidí z něj dělá ideální místo, jak pro konání konferencí, tak pro kulturní akce, jako třeba výstava. Dokonce se můžete organizačně spolehnout na zdejší personál, což je bezpochyby příjemné. Méně formálně můžete pak se skupinkou svých spolupracovníků vše probrat v nějakém přidruženém baru…

Zábava v okolí

Od podzimu do března musíte na Slovensku vyrazit na lyže. Již jsem zde zmínila lyžařsky populární Štrbské Pleso, musím tedy dodat, že oříšek pro ty náročnější bude spíše Tatranská Lomnice, kde si užijete pořádný adrenalinový sjezd nejobtížnější sjezdovky na Slovensku.

Další skvělou možnost vám dává okolí plné turisticky značených tras a památek. Už kousíček od Aquacity se můžete pustit do zdolávání Vysokých Tater .

Samozřejmě vám nemusím připomínat, abyste si zvolili stezku podle svých sil a zbytečně se nepřepínali, je totiž známým faktem, že následkem podobných nerozvážností umírá na slovenských horách nejvíce Čechů.

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
REKLAMA

Články odjinud

Blesk pro ženy

Tajný život Petry Černocké: Spoře oblečená si přivydělávala v Kabaretu U Fleků!
Tajný život Petry Černocké: Spoře oblečená si přivydělávala v Kabaretu U Fleků!