A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Slovensko - Piešťany - Průvodce

Pravděpodobně nejznámější slovenské lázeňské město se nachází na západním Slovensku asi 50 km jižně od Trenčína a asi 30 km severně od Trnavy . Aktivity, Slavní pacienti a rodáci, Výlety do okolí, Historie lazebnictví, Léčba v lázních, Program v okolí lázní

Pokud do Piešťan přijedete od Hlohovce, určitě si na kraji města všimnete letadla, v němž je restaurace. Letadlo je u vjezdu do města jistě i proto, že Piešťany mají vlastní letiště a návštěvníci se sem tedy mohou dopravit i vzduchem. Pojedete-li dál, pak narazíte po několika dalších stovkách metrů na velmi rozlehlý hřbitov po pravé straně silnice, což by mohlo senzitivnějšího návštěvníka od léčby třeba i odradit. Samotné třicetitisícové město není ničím zajímavé, v centru je jen několik supermarketů. Jiný pohled vám ovšem poskytnou samotné lázně s krásnými parky a pečlivě udržovanými budovami hotelů, léčeben a lázeňských domů situované na břehu řeky Váhu.

Aktivity

Ale i pro zdravé návštěvníky Piešťan je připraveno mnoho zajímavostí a atrakcí. Lázně nabízejí relaxační odpočinkové pobyty, které vám umožní na čas si odpočinout od stresu a uspěchaného životního stylu. Koupele a plavání v bazénu můžete spojit s vycházkami, poznáváním města a jeho okolí či hraním golfu. Věnovat se můžete i jiným sportům, třeba tenisu nebo jízdě na koni. Mezi Piešťany a vesnicí Drahovce je vodní nádrž Sĺňava, kde se dá provozovat kanoistika, jachting, vodní lyžování či jen obyčejná projížďka na loďce. Kolem vede asfaltová cesta, kterou můžete projet i na kole.

Zejména manažeři nejen z Čech a Slovenska těchto možností využívají. V Piešťanech se ale často uskutečňují i různé pracovní pobyty, firemní prezentace nebo mezinárodní kongresy, neboť i po této stránce jsou lázně dostatečně technicky připraveny.

V Piešťanech se také každý rok pořádá Eurotour, což je festival filmů o cestování a cestovním ruchu. Novinkou je projekt Piešťanské chodníčky, který pořádá Městská knihovna a informační centrum. Pokud byste chtěli město a jeho okolí poznat opravdu důkladně, můžete se zúčastnit těchto tematických vycházek s průvodcem.

Slavní pacienti a rodáci

Ze známých osobností pobýval ve městě herec *Vlasta Burian*. Před válkou tu hrál tenisové turnaje a po válce tu nějaký čas bydlel, když byl v Čechách obviněn z kolaborace s Němci. V Piešťanech pobýval i slavný malíř *Alfons Mucha* a věnoval lázním svůj obraz. Také hudební skladatel *Eugen Suchoň* býval častým lázeňským hostem.

Nejslavnější piešťanskou rodačkou je *Martina Moravcová*, úspěšná slovenská plavkyně a stříbrná medailistka z olympijských her v roce 2000 v Sydney. Za zmínku určitě stojí, že v Piešťanech se narodil *Ernö Rubik* starší, otec vynálezce proslavené Rubikovy kostky.

Výlety do okolí

Kam byste se mohli vydat z Piešťan na výlet? Já bych vám doporučoval městečko Čachtice, ležící asi 20 km na sever od Piešťan. Přímo v něm si můžete prohlédnout farský kostel svatého Ladislava s unikátním kamenným mostem a také muzeum s expozicí hradu a okolí.

Z náměstí se pak můžete vydat po žluté turistické značce na přibližně hodinovou túru na zříceninu hradu Čachtice. Hrad byl postaven ve 13. století a smutně se proslavil ve spojitosti s osobou hraběnky *Alžběty Báthoryové* (známé Čachtické paní), jíž hrad patřil v 16. století a která dala povraždit několik stovek mladých dívek a koupala se v jejich krvi, aby zůstala navždy mladá a krásná. Na počátku 18. století hrad vyhořel a od té doby jej již nikdo neobýval ani se nepokusil jej opravit. V současnosti jsou zříceniny volně přístupné a působí velmi romanticky. Z hradu se také naskýtají opravdu překrásné výhledy na okolní krajinu.

Naopak na jih se můžete vydat do 30 km vzdáleného královského města Trnava .

Historie lazebnictví

O léčivých účincích zdejších koupelí vypovídá dokonce historický dokument z roku 1549 v bazilejském spise O Podivuhodných vodách uherských. To je zároveň první zmínka o městě Piešťany vůbec. Časem vešla zdejší léčivá voda v širokou známost a dnes zde máme vyhledávané a prověřené lázně.

Prví klasický lázeňský dům s vanovými koupelemi byl však postaven až po napoleonských válkách, proto také nese Napoleonovo jméno. O největší rozmach lázní se zasloužila na počátku 20. století rodina Winterů. Tehdy byl postaven krásný secesní luxusní hotel Thermia palace (viz. foto) a další hotel Pro patria. Ve 30. letech pak přibyl hotel Excelsior, který se dnes jmenuje Jalta.

Rodina Winterů se také starala o to, aby v Piešťanech působili kvalitní a schopní lékaři a aby město nenabízelo jenom léčení, ale i dostatečné společenské a kulturní vyžití. Proto byli do Piešťan zváni slavní umělci, pořádaly se tu koncerty, ale také sportovní akce.

Na Lázeňském ostrově se objevilo první golfové hřiště na Slovensku. Od těch dob je známost a sláva Piešťan trvalá.

O prameni

Lázně využívají pramen sádrovo- sirné termální vody o teplotě 67-69°C. Další velice populární jedinečnou přírodní terapii poskytuje zdejší speciální sirné bahno, které vyzkoušíte při léčebných a regeneračních zábalech.

Léčba v lázních

Lázeňský komplex se nachází v malebném prostředí parků na Lázeňském ostrově.

V nabídce lázní Piešťany je několik druhů pobytů. Konkrétní procedury samozřejmě určí lékař na základě diagnózy při vstupní prohlídce. Běžný léčebný program zahrnuje 4 procedury denně, 6 dnů v týdnu.

V ceně připravených pobytů je vždy ubytování, plná penze, což je výhodou zvláště pokud například držíte dietu (nabídka speciálního dietního jídelníčku), nebo chcete jednoduše dohlédnout na zdravou a pravidelnou stravu, samozřejmě zahrnuje cena i vstupní a výstupní prohlídku a zdravotní pohotovost.

Na výběr tu máte z několika možností: Můžete si koupit komplexní léčebný program s procedurami a režimem zaměřeným na rehabilitaci pohybového ústrojí. Dále pro ženy, ale nejen pro ně, může být zajímavý program *Štíhlá linie*. V rámci redukčního jídelníčku se pijí různé vhodné čaje a vaše tělo si navykne na správný pitný i stravovací režim, což se ukáže při výstupní prohlídce.

Pro ty z vás, kteří trpí na klouby, je zde připraven speciální *program proti osteoporóze*. Jeho součástí je jak požívání různých potřebných potravinových doplňků, tak individuálně přizpůsobený pohybový program na zpevnění svalů, což je nejefektivnější způsob, jak ulevit namáhané kostře.

Samozřejmě se do lázní můžete jet prostě jen uvolnit a zkrásnět, k čemuž slouží program *Krása a vitalita*.

Lázně nabízejí řadu dalších programů, všechno i s ubytováním, na které platí sleva 40% pro občany se slovenským nebo českým zdravotním pojištěním.

Program v okolí lázní

Ve volných chvílích mezi procedurami existuje mnoho možností, jak v prostředí Piešťan vyplnit čas. Jednou z nich je např. golf, tenis, squash a jiné sporty nebo třeba vodní lyžování v Areálu vodních sportů kousek od Piešťan. Kromě toho se zde nachází mnoho sportovních hal a klubů, jedním z nich je například zimní stadion.

Lamač berle - znak Piešťan (nahrál: Švandová)
Lamač berle - znak Piešťan
 (nahrál: Švandová)
 (nahrál: Švandová)
 (nahrál: Švandová)
 (nahrál: Švandová)

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
REKLAMA

Články odjinud