A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Slovensko - Martin - Průvodce

Město Martin leží na konci Turčianské kotliny na řece Turiec mezi Malou a Velkou Fatrou na hlavním silničním tahu. Je vzdáleno asi 22 km jihovýchodně od Žiliny. Patří mezi větší slovenská města, v současnosti má více než 60 000 obyvatel. Historie, Památky, Slavní rodáci, Sport a aktivity v okolí

Historie

Území bylo osídleno už v době kamenné, ve 13. století byl založen kostel sv. Martina, po němž dostala jméno i osada vznikající kolem něho. první písemné zmínky pocházejí ze 13. století, v roce 1340 byl Martin povýšen na město. nemělo však žádné opevnění a v 15. století bylo husity zcela vypleněno a po celý středověk bylo vcelku bezvýznamné.

Až kolem poloviny 19. století jeho význam opět vzrůstá a Martin se stává důležitým střediskem slovenského národního života. V roce 1861 tu bylo vyhlášeno Memorandum slovenského národa, které žádalo jeho samostatnost a vyčlenění z Uherska. O dva roky později byla v Martině založena Matica slovenská, jejímž prvním předsedou se stal biskup Štefan Moyzes, a slovenské gymázium.

Další významná událost se v městě odehrála 30. října 1918, kdy tu byla ustanovena Slovenská národní rada a přijata Martinská deklarace, na jejímž základě vznikla Československá republika.

Po 2. světové válce se město stalo střediskem těžkého strojírenství a zbrojařství, které je dnes na ústupu, spíše se rozvíjí rovněž tradiční papírenský a nábytkářský a potravinářský průmysl.

V roce 1994 byl Martin zvláštním zákonem ustanoven jako centrum národní kultury Slováků. Také v Martině má sídlo jedna z vysokých škol, Jeseniova lékařská fakulta University Komenského v Bratislavě .

Sami Slováci říkají, že Martin je nejslovenštější slovenské město. Protože však ve středověku nijak neprosperoval a navíc byl postižen několika ničivými požáry, žádné zvlášť cenné historické památky se tu nedochovaly nebo byly zničeny socialistickou industrializací.

Památky

Můžete si všimnout dvou kostelů, jednak římskokatolického kostela sv. Martina, který prošel od svého vzniku mnoha přestavbami a jehož poslední podoba pochází z roku 1945, a jednak evangelického kostela postaveného koncem 18. století. Jednou z nejstarších staveb v Martině je Turčiansky župný dom postavený roku 1740, několikrát však vyhořel a prošel opravami. Dnes je v něm umístěna galerie vystavující slovenské moderní umění. Za zmínku stojí Slovenské národní muzeum, které je umístěno v budově původně postavené v roce 1865 pro vzniklou Matici slovenskou. Další reprezentativní budova Matice slovenské postavená ve 20. letech 20. století už dnes také není jejím hlavním sídlem, protože v roce 1975 byla postavena již třetí budova tentokrát panelákovitého typu, která je největší stavbou v Martině.

Největší muzejní budovou na Slovensku je Etnografické muzeum, kde najdete vlastivědné sbírky z celého Slovenska. Bývalý Národný dom byl přeměněn na divadlo, které se dlouhá léta jmenovalo Divadlo SNP, nyní nese název Slovenské komorné divadlo, pod nímž v roce 1944 vzniklo.

Slavní rodáci

Určitě byste měli v Martině zajít také na městský hřbitov (Národný cintorín), což je jakási obdoba našeho Slavína a je na něm pochováno více než 300 slavných slovenských osobností. Celá řada z nich je také svým životem a dílem právě s Martinem spjata. Narodil se tu župan a spisovatel Janko Jesenský, další významný spisovatel Ján Kalinčiak a také Zora Jesenská, dlouholetá redaktorka časopisu Živena a stejnojmenného spolku, který se snažil o povznesení slovenských žen.

Dlouhá léta v Martině působili např. malíř a grafik Martin Benka (také má v městě muzeum), spisovatel Jozef Cíger Hronský, prozaik a dramatik Jozef Gregor Tajovský, spisovatel František Hečko, organizátor slovenského národního hnutí v 19. století Svetozár Hurban Vajanský a celá řada dalších významných lidí.

Na Národnom cintoríne je pochován také slavný český fotograf Karel Plicka, který se svými nádhernými snímky výrazně zasloužil o popularizaci Slovenska, zejména Tater. Jste-li jeho obdivovateli, doporučuji vám udělat si výlet do Blatnice (je to asi 20 km od Martina směrem na Banskou Bystricu), kde je umístěno jeho muzeum. Údajně se ale chystá jeho přemístění přímo do Martina, kde by se mělo stát součástí etnografického muzea. Po návštěvě expozice si můžete ještě udělat asi půlhodinovou pěší procházku na zříceninu hradu Blatnica, z něhož je zachované už jen zdivo jedné věže, protože po jeho opuštění na konci 18. století byl postupně rozebírán na stavební materiál.

Dalším tipem na výlet pak je návštěva Múzea slovenskej dediny, největšího slovenského skanzenu, který najdete v městské části Jahodnícke háje. Je zde více než stovka staveb tradiční lidové architektury především 2. poloviny 19. století.

Mnohem lépe zachovaný zůstal hrad Strečno, leží na strmé skále nad řekou Váh asi v polovině cesty mezi Žilinou a Martinem. Zde byly totiž investovány obrovské prostředky do jeho záchrany, do značné míry to ovšem znamenalo setření jeho historické podoby. Víc poškozený je Starý hrad neboli Varín, který byl jakýmsi předchůdcem později postaveného Strečna, i ten však stojí za prohlídku. Oba hrady jsou přístupné po turistických cestách z obce Strečno.

Sport a aktivity v okolí

Okolí Martina skýtá také mnoho možností pro sport a turistiku. V historickém Turci je celkem více než 400 km různých cyklotras, pěší turisté si mohou udělat výšlapy v národních parcích Velká a Malá Fatra .

Středisky zimních sportů jsou Martinské hole, které leží přímo na předměstí Martina. V provozu je šest lyžařských vleků a asi 12 km sjezdových tratí různé obtížnosti. Jednodenní skipas stojí 630 Sk, týdenní 3530 Sk. Dalším střediskem je pak Snowland ve Valčianské dolině v Malé Fatře vzdálený od Martina asi 15 km. Zde si můžete zalyžovat na 4700 metrech sjezdovek a využít pět lyžařských vleků i sedačkovou lanovku. Areál je nově vybudovaný, v provozu je od roku 2001. K dispozici jsou i tratě pro běžkaře v celkové délce 12 km. Cena denního skipasu je 590 Sk, týdenního 3400 Sk.

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11

Oblíbené hotely

další hotely

Články odjinud

Blesk pro ženy

Tajný život Petry Černocké: Spoře oblečená si přivydělávala v Kabaretu U Fleků!
Tajný život Petry Černocké: Spoře oblečená si přivydělávala v Kabaretu U Fleků!