A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Slovensko - Liptovský Mikuláš - Průvodce

Město je hospodářským, kulturním i sportovním střediskem středního Liptova. Leží na severu Slovenska v Liptovské kotlině mezi Vysokými a Nízkými Tatrami v nadmořské výšce 577 m na hlavním silničním i železničním tahu ze Žiliny do Prešova a má více než 30 000 obyvatel. Historie, Slavní rodáci, Historické centrum, Kultura, Zimní radovánky

Liptovský Mikuláš leží prakticky na rovině, ale již několik kilometrů od něho začínají velehory.

Historie

Území bylo osídleno už v době bronzové, ale první písemná zmínka o městě je z roku 1286. Bylo pojmenováno podle světce, jemuž byl postaven místní kostel. Po získání důležitých městských výsad se v 15. století stalo obchodním střediskem Liptova. Začaly se zakládat řemeslnické cechy a od 17. století tu bylo sídlo Liptovské župy. V její budově se konal roku 1713 soud se zbojníkem Juro Jánošíkem, který byl v Liptovském Mikuláši na vrchu Šibeničky i popraven. Koncem 18. a počátkem 19. století se ve městě začal rozvíjet průmysl především zásluhou židů, kteří sem přišli z Moravy. Stal se i důležitým střediskem slovenského národního obrození. Kulturní život organizoval především štúrovci založený spolek Tatrín. Dnes je významným střediskem turistického ruchu a díky těmto příjmům se dále rozvíjí.

Slavní rodáci

V Liptovském Mikuláši se narodilo či působilo několik významným osobností. Narodil se tu vynálezce a profesor Vysoké školy technické v Curychu *Aurel Stodola*, spisovatel a básník Janko Kráľ a celosvětově uznávaný malíř a *grafik Koloman Sokol*. Dlouhodobě zde působili český pobělohorský emigrant *Jiří Třanovský*, autor významného zpěvníku evangelických písní, a spisovatel *Martin Rázus* i jeho sestra *Mária*, rovněž spisovatelka.

Historické centrum

Památky města jsou soustředěny v centru, které je krásně zrekonstruované a je pěší zónou, takže si vše můžete nerušeně prohlížet. Na Náměstí Osvoboditelů stojí římskokatolický gotický kostel sv. Mikuláše, nejstarší stavba ve městě. Vitráže v oknech jsou podle návrhu dalšího významného rodáka malíře Janka Alexyho. Na tomto náměstí jsou i další významné stavební památky - budova bývalého Župního domu postavená v 18. století na průčelí s erbem Liptovské župy, Ilesházyovská kúria, která byla prvním župním sídlem ( v této budově se dnes nachází muzeum Janka Kráľa) a Pongrácovská kúria, která je nejstarší světskou stavbou ve městě, pochází z 15. století a původně byla postavena v gotickém slohu (dnes je tu umístěno Centrum Kolomana Sokola, neboť umělec před smrtí daroval několik desítek svých významných prací rodnému městu).

Další památky se soustřeďují v přilehlých ulicích. V Tranovkého ulici je v domě bývalé evangelické školy umístěna velká galerie P. M. Bohúňa, kde je kromě jeho prací vystavena i celá řada dalších děl od gotiky až po současné umění, evangelický kostel z konce 18. století s velmi prostorným interiérem, do lavic se prý vejde 1 500 lidí, a vedle něho postavená fara, která byla v 19. století důležitým střediskem kulturního života a slovenského národního obrození. Na ulici 1. máje je budova s názvem Čierny orol, původně zájezdní hostinec, ale později 19. se tu soustřeďoval kulturní a společenský život, hrálo tu první ochotnické divadlo i první kino. V roce 1918 se tu konalo shromáždění, prosazující společný československý stát. Ve Školské ulici v budově bývalého jezuitského kláštera je dnes umístěno specializované Muzeum státní ochrany přírody a jeskyňářství, jediné svého druhu na Slovensku.

Kromě již jmenovaných staveb byste se určitě měli podívat na mikulášskou židovskou synagogu, která patří mezi největší na Slovensku. Její původně krásný interiér byl dost poničen, protože dlouho sloužila jako sklad materiálu, ale po roce 1989 byla opravena. Dnes opět patří Židovské náboženské obci.

Kultura

Ve městě se pravidelně koná přehlídka divadelních souborů pod názvem Belopotockého Mikuláš (Gašpar Fejérpataky-Belopotocký byl také místní rodák a člověk, který tu v roce 1830 založil první ochotnický divadelní spolek) a vždy veliký mikulášský jarmark spojený s ukázkami lidových řemesel.

Jen pár kilometrů od města se nachází vodní nádrž Liptovská Mara s největším objemem vody na Slovensku, ideální místo k letní rekreaci pro milovníky vody, rybaření a koupání. Dostala jméno podle zaniklé obce, která musela ustoupit její stavbě.

Nejcennější památky se převezly do přilehlé obce Pribylina, kde si je můžete prohlédnout ve skanzenu s názvem Múzeum liptovskej dediny. Po hladině nádrže se lze za 100 Sk projet při asi hodinové plavbě výletní lodí. Okolí přehrady však skýtá i velké množství krásných cyklistických i pěších turistických tras. Můžete si tu však dosyta užít vody i v zimě. Na severním břehu liptovské Mary byl postaven Aquapark Tatralandia, který je největší na Slovensku. Můžete se tu vyřádit v devíti bazénech a na osmnácti toboganech a skluzavkách, stejně jako si užít sauny, parních vodních i masážních koupelí. Termální voda má prý navíc blahodárné účinky na dýchací ústrojí. Z areálu je nádherný výhled na majestátní panoráma Nízkých Tater .

Zimní radovánky

Možná ještě více ožívá Liptovský Mikuláš v zimě, neboť je odtud co by kamenem dohodil do střediska zimních sportů Podbreziny. Sjezdovka o délce 550 metrů má umělé osvětlení, takže se tu dá lyžovat i za tmy. Další blízká lyžařská centra jsou Závažná Poruba Opalisko se čtyřmi vleky a jednou sedačkovou lanovkou, naleznete tu i tratě pro běžkaře, Žiarce Pavčiná Lehota s celkovou délkoou tratí 1280 metrů a čtyřmi vleky, Žiar Dolinky se dvěma vleky a délkou tratí 650 metrů.

Asi půlhodinu cesty autobusem z Liptovského Mikuláše leží nejznámější středisko zimních sportů v Nízkých Tatrách Jasná. V Jasné je celkem 28 km sjezdových tratí, asi dvoukilometrová sjezdovka má i umělé osvětlení. Funguje tu několik sedačkových lanovek a dvanáct lyžařských vleků. Pokud byste chtěli strávit celou dovolenou v některém ze jmenovaných lyžařských středisek, vcelku bez problémů se můžete ubytovat i tam.

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
REKLAMA

Oblíbené hotely

další hotely

Články odjinud